MAVİ BALİNA'YA DİKKAT!

Tedaviler

MAVİ BALİNA'YA DİKKAT!

Dünyada 300'den fazla çocuğun hayatını kaybettiği iddia edilen Mavi Balina (blue whale) İntihar oyunu, ilk olarak Rusya'da ortaya çıktı.

Oyunun orijinal adı Siniy Kit.

Oyun, tarayıcı tabanlı değil ve sosyal medya gibi ortamlarda "oyun yöneticisi" tarafından gizlice gönderilen linklerle çocuklara ulaşıyor. Oyunun engellenmesine yönelik standart bir adresi bulunmuyor. Oyun, kullanıcılar arasında özel linkler paylaşılarak oynatılıyor.

Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor.

50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor.

50. günün sonunda da kişiye son aşama olan "yüksekten atlayarak ya da kendini asarak" intihar etme komutu veriliyor.

Oyundaki yöneticiler tarafından çocukta ‘’benden  kötü bir şey yapmam isteniyor.’yada ‘bana kötü bir şey yapılıyor’algısı oluşturmamak için için çocuktan önce basit yapması kolay şeyler isteniyor.

Zamanla çocuk yapılmasını istenilen şeyden rahatsız olmayacak hale geliyor. Yapılması istenen şeylerden rahatsız olup oyundan çıkmak istediğinde ise ‘ailesine zarar verecekleri’tehditiyle devam etmeleri sağlanıyor.Çocuğu acı ve korku durumlarına sistematik olarak maruz bırakarak hayatta acı ve korkuların varlığı kanıksatılıyor. Hayatta acı ve korkuların hep var olduğu tezi işleniyor. Bu durumlardan kurtuluş yolu olarak da ölüm gösteriliyor. Sistematik olarak acı ve korku karşısında baş etme becerileri zayıflatılan çocuğun kurtuluş yolu olarak intiharı seçmesi sağlanıyor.

Çocuklarınızın hayatını bu tehlikeli oyundan kurtarmak için, aşağıda ebeveynlerin bilmesi gereken şeyler vardır:
1.Çocuğunuzun yalnız kalma süresi arttığında:
2.Arkadaşlarıyla ve sizinle konuşmaları azaldığında veya durduğunda:
3. Ölüm hakkında konuşmaları arttığında: Çocuğunuzun faaliyetlerine daima dikkat etmeniz gerekir. Ölüm hakkında konuşması veya evden kaçması önemli bir tehlike işaretidir.
4. Yeme ve uyku alışkanlıklarında değişim gördüğünüzde: 
Çocuğun bu intihar oyununun kurbanı haline gelip gelmediğini öğrenmesi için bir ebeveyne yardımcı olabilecek bir başka şey de, yeme ve uyku alışkanlıklarında bir değişiklik olmasıdır. Bu oyun, oyuncunun sabah 4: 20'de uyanmasını sağlar,  
5. Çocuğunuzun vücudunda (kollarında, bacaklarında, yüzünde, dudaklarında jiletle kesilmiş veya iğne ile oluşturulmuş izlenimi veren ) olağan olmayan kesik ve çizik izleri gördüğünüzde:
6.Çocuğunuzun daha önce dinlemediği, çocuğunuzun tarzına uygun olmadığını düşündüğünüz müzikler dinlemeye başladığında:
Harekete geçme zamanı gelmiştir.
Bunlar bir ebeveyni, çocuklarının bu online komplo kurbanı haline gelip gelmediğini öğrenmelerine yardımcı olacak işaret ve semptomların birkaçıdır. 
Bunlardan herhangi birini fark ederseniz, vakit kaybetmeden bir Çocuk Ve Genç Psikiyatri Uzmanı’ndan yardım almanız gerekmektedir..